Ako prať, aby oblečenie vydržalo

Zaregistrovali ste i vy reklamu na jeden z pracích prostriedkov, v ktorej sa hovorí o tom, že ženy dnes kupujú o XY percent oblečenia viac ako pred piatimi rokmi, no zároveň ho i v omnoho väčších množstvách vyhadzujú? Aj keď ide o reklamu, prostredníctvom ktorej nám chcú predať „super“ výrobok, nejaká pravda na tom predsa len asi bude. Z časti to môže byť spôsobené tým, že dnes kupujeme menej kvalitné oblečenie, ale taktiež našim nesprávnym či ľahostajným prístupom k nemu. Tiež som si takto zničila nie jeden obľúbený kúsok. Aj keď nepatrím k ľuďom, ktorí by oblečenie riešili ako najvážnejšiu vec v živote, priznám sa, že pri niektorých naozaj obľúbených veciach, mi bolo ľúto ich prerobiť na handry alebo darovať na charitu.
Preto som sa začala trošku zaujímať o to, ako a s čím veci prať, aby vydržali čo najdlhšie. Tu je zopár rád, aby ste to vedeli i vy.Biele oblečenie zavesené na šnúre na bielizeň pod modrou oblohou

  1. Tričká, ktoré majú na sebe akúkoľvek potlač perte vždy otočené naopak. Aj keď na štítku nájdete informáciu, že ich môžete prať napríklad na štyridsiatich stupňoch, vždy ich perte maximálne na tridsiatke.
  2. Tričká bez potlače samozrejme pred praním obracať nemusíte. Všímajte si však vždy to, z akého materiálu sú vyrobené. V tomto smere moja dobrá rada znie, že všetko ľanové znesie maximálne tridsať stupňov Celzia. Bavlna síce môže ísť aj na štyridsiatku, no tridsiatka jej taktiež urobí lepšie. Syntetické materiály sú v tomto smere veľkou otázkou. Niektoré znesú pokojne i deväťdesiatku, iní zas ledva štyridsiatku.

Práčka, z ktorej trčia ľudské nohy

  1. Teraz sa posuňme od teplôt pri praní k vhodným pracím prostriedkom. Či už periete oblečenie s potlačou alebo bez potlače, vždy je lepšie, ak budete používať pracie gély, ktoré sa vkladajú priamo do bubna práčky.
  2. Ak sa potrebujete zbaviť nepríjemných pachov, použite ocot, a to v pomerne dosť veľkom množstve. Naozaj sa nemusíte báť naliať do práčky aj tri – štyri decilitre. Navyše si vyčistíte aj svoju práčku.