Ako znížiť spotrebu na palive vplyvom jazdy

Určite to poznáte, že výrobcovia áut sa predháňajú v čo najnižšej spotrebe paliva na 100 km jazdy automobilom. Vy ste však nikdy takú hodnotu udávanej spotreby výrobcom nedosiahli. Ako je to možné? Treba podotknúť, že udávané spotreby výrobcami boli dosiahnuté za laboratórnych podmienkach, ktoré v bežnej jazde nedosiahnete. Je však možné, že váš štýl akým jazdíte je určite jednou z hlavných príčin vysokej spotreby paliva.

benzín

Zmenou štýlu jazdy môžete spotrebu paliva znížiť aj viac ako o 1 liter na 100 km. Vaša jazda by mala byť čo najplynulejšia. Je jasné, že ak väčšinu času jazdy trávite niekde v meste v zápche, nečakajte, že vaša spotreba bude taká, akú by ste si predstavovali. Zápchy sú pre spotrebu motorového vozidla doslova smrťou.
Jazdiť by ste teda mali plynulejšie ako ste to robili naposledy.

palivo

Využívajte gravitáciu a dole kopcom nevyraďujte. Dnešné motorové vozidlá sú vybavené elektronickým vstrekovaním, ktoré sa pri jazde dole kopcom vypínajú, teda ak máte zaradenú rýchlosť a nohu z plynového pedála dole. Týmto spôsobom jazdy jednak znížite spotrebu pohonných hmôt, ale zároveň ušetríte aj brzdové doštičky. Vždy predvídajte, aby ste nemuseli pokiaľ možno prudko zabrzdiť a potom znovu rýchlo akcelerovať. Toto všetko má nepriaznivý vplyv na celkovú spotrebu vášho automobilu. Nohu z plynového pedálu skladajte dostatočne včas a využite zotrvačnosť vozidla pri dojazde na križovatku alebo pri zastavovaní vozidla.

tankovat

Tieto cenné rady však budú fungovať len za podmienok, že váš automobil bude po technickej stránke v poriadku a nebude vykazovať žiadne technické problémy. Vysoká spotreba môže súvisieť s nepravidelnou výmenou oleja, zlou kvalitou pohonných hmôt alebo i len nepatrným takzvaným „vysením“ bŕzd, ktoré sa trú o brzdový kotúč aj vtedy, keď cielene automobil nebrzdíte.
Dúfam, že s týmito radami sa vám podarí znížiť spotrebu vášho vozidla a na jednu nádrž tak najazdíte viac kilometrov.