Aký je obľúbený druh strešnej krytiny?

Dôležitou súčasťou každého domu je strecha. Je to časť domu, ktorá je najviac vystavená poveternostným vplyvom, účinkami vetra, páleniu slnka, dažďa, snehu. Preto je výber odolnej strešnej krytiny zásadný. Ovplyvňuje celkovú klímu vo vnútri domu, chráni pred hlukom a z estetického hľadiska podčiarkuje charakter konkrétneho domu. Pri výbere strešnej krytiny treba zohľadniť viacero faktorov. Aká je nosná konštrukcia strechy, akú hmotnosť strechy dom unesie, aký je sklon strechy. Nie každá krytina je vhodná na vašu strechu. Preto sa pri rozhodovaní obráťte na výrobcov striech, ktorí vám radi odborne poradia.

střecha

Kedy je vhodné vymeniť strešnú krytinu

Pri novostavbách nie je problém s výberom strešnej krytiny. Zahŕňa sa pri základnom architektonickom návrhu a teda sa jej môže prispôsobiť stavba domu. Avšak pri rekonštrukcii, alebo prestavbe domu musíme brať do úvahy pôvodné konštrukčné riešenie. Keďže nová strešná krytina nie je lacná záležitosť, len málokedy ju meníme z dôvodu, že túžime po novej krajšej streche. Dôvody na výmenu strešnej krytiny vyplývajú najmä z jej funkčnosti. Ak je strecha poškodená, alebo popraskaná, vyblednutá, škridly sú uvoľnené, ak cez strechu zateká, prípadne javí jasné známky opotrebovania, vtedy je jasný dôvod na jej výmenu. Na trhu je mnoho druhov strešných krytín, z rôznych materiálov a v rôznych cenách. Laik sa vie ťažko rozhodnúť, ktorá bude najlepšie vyhovovať možnostiam jeho domu, preto je vhodné obrátiť sa na skúsených projektantov a profesionálov, ktorí celú realizáciu spravia tak, aby sa zabezpečila čo najlepšia funkčnosť a životnosť strechy.

Z akých materiálov sa vyrábajú strešné krytiny

Strešné krytiny všeobecne rozdeľujeme na ľahké typy a ťažké druhy. V zásade platí, že ťažké typy krytín, medzi ktoré patrí obľúbená betónová a pálená škridla majú dlhšiu životnosť, sú odolnejšie a drahšie, ako ľahké typy krytín. Radíme ich aj k najviac používaným a tradičným krytinám. Medzi ťažké druhy patrí aj bridlicová krytina, ktorá má veľmi dobré vlastnosti ako mrazuvzdornosť, pružnosť a tvrdosť a z toho vyplývajúcu dlhú životnosť. Je však veľmi drahá a v našich končinách nie je často používaná. Medzi strešné krytiny, ktoré sa vyznačujú nižšou hmotnosťou radíme plechové, asfaltové a plastové krytiny. Hoci sú plechové krytiny lacnejšia alternatíva nemusia znamenať zlú voľbu. Kvalitná povrchová úprava, dobrá odpudivosť vody a odborná montáž môžu zabezpečiť dlhú životnosť.

střechy

Odborné články, ktoré sa týkajú striech nájdete na magazíne: www.krytina.sk. Ak ste rozhodnutí vymeniť starú strechu za novú, neváhajte využiť odborné poradenstvo.