HIIT tréning – hit medzi tréningami

HIIT – high-intensity interval training. S touto skratkou sa už stretol možno každý, kto chce znížiť telesnú hmotnosť, vybudovať si svaly, alebo zlepšiť kondičku. O čo vlastne ide sa dozvieme teraz.
HIIT tréning je vlastne vysoko-intenzívny intervalový tréning. Pri tomto cvičení sa striedajú doby cvičenia s maximálnou intenzitou a kľudovým obdobím. 20-30 sekúnd podávate maximálny výkon a následne 60-90 sekúnd vydychujete (doslova lapáte po dychu).

sportovkyně

Princíp HIIT tréningu je v striedaný intervalov maximálneho výkonu a kľudu.
Napríklad 30 sekúnd robte drep a výskok. Urobte drep a pri vstávaní vyskočte čo najvyššie. Tento cvik opakujte 30 sekúnd. Potom si dajte 60 až 90 sekúnd na vydýchanie sa. Môžete sa prechádzať, alebo len tak stáť na mieste. Po skončení „prestávky“ pokračujte v drepoch s výskokom ďalších 30 sekúnd a potom si dajte zas prestávku. Tento cvik by ste mali opakovať 6-8 krát. 30 sekúnd plný výkon, 60-90 sekúnd prestávka. Celé cvičenie by malo trvať asi pol hodinu. Ak s tréningom len začínate postačí Vám zo začiatku 10-15 minútový tréning, ale postupom času pridávajte cviky, predlžujte čas maximálneho cvičenia a skracujte čas na vydýchanie.

kola

Cviky
Jednotlivé cviky môžete obmieňať. Môžete robiť drepy s výskokmi, či tzv. angličáky. Môžete striedať šprint s prechádzkou, alebo rýchle a pomalé byciklovanie. Je len na Vás, aké cviky zvolíte, z ktorých partií tela chcete zhodiť, a ktoré partie do cvičenia zapojíte. Najlepšie je jednotlivé cviky striedať, aby sa do cvičenia zapojilo celé telo. Na internete nájdete množstvo cvikov vhodných pre HIIT tréning. Stačí si len vybrať.

Výhodou tohto tréningu je nie len získanie kondičky, ale aj celkom rýchla strata hmotnosti. Ak túžite po jemne vyrysovaných svaloch tento tréning je na to najvhodnejší. Možno sa z Vás nestane kráľovná móla, ale HIIT tréningom budete k tomu o poriadny krok bližšie.

posilování

Na rozdiel od iných cvičení pri HIIT tréningu sa zrýchľuje metabolizmus. Telo dostalo poriadne zabrať, počas tréningu spálilo množstvo kalórií, ale spaľuje ich aj 24 hodín po tréningu. Na druhý deň si dajte prestávku, zvoľte iný druh cvičenia – menej záťažový. Neprežeňte to s cvičením. HIIT tréning je najlepšie cvičiť 2-3 krát do týždňa. Váš organizmus potrebuje čas na regeneráciu.