Kráľovský šport a jeho počiatky

A taký je napríklad tenis. Elegantná hra prevádzkovaná skôr len v bielom. Označenie tejto hry pochádza z francúzskeho slova tenez!držať. Jedná sa o loptovú hru pre dvoch alebo štyroch hráčov. Táto hra má pôvod vo Francúzsku, doložená je z roku 1275 pod názvom jeu de la chasse (hra na lov). Pripomínala totiž chytanie vtákov do siete. Zúčastňovali sa jej zo začiatku najmä rehoľníci, mala im nahradiť rytierske súboje. Loptou sa triafali do bránky, ktorú obhajovala takzvaná služobná strana (od toho označenia servis, ktoré sa dodnes používa).
kurt, pálka a míček
Zo začiatku sa tenis hral na kláštorných dvoroch, odkiaľ sa dostal až na kráľovský dvor. Už v 15. storočí sa v Anglicku odohrávali prvé zápasy profesionálov, na ich výhru sa dávali vysoké stávky. Aj bodovanie tenisu sa používa už z tejto doby, kedy išlo o hazardnú hru. Najprv sa hralo pomocou holé dlane, až v 16. storočí sa začali používať rakety.

Od 19. storočia sa začala hrať zjednodušená verzia tzv. lawn tennis (trávnikový tenis), v ktorej boli pôvodné bránky nahradené základnými čiarami a táto verzia sa rozšírila do celého sveta. Angličan Walter Clopton Wingfield sa nechal inšpirovať francúzsku hrou paume a roku 1875 si nechal patentovať hru zvanú tenis. V júli roku 1877 sa vo Wimbledone konalo prvé majstrovstvo. V olympijskom programe bol tenis od roku 1896 do 1924. Potom bol vyradený, aby sa roku 1988 opäť medzi olympijské športy vrátil. Táto hra je obľúbená snáď po celom svete a u nás a v Českej republike sa jej venuje rada profesionálnych športovcov.


Čerstvý slovenský triumf

Koľkokrát sa stalo, že vďaka jednému športovci sa dostane do povedomia vcelku malá krajina, ktorá je jeho domovom. A práve k tomu došlo u Dominiky Cibulkovej, ktorá sa stala víťazkou pohára na turnaji majsteriek MS WTA Tour v Singapure. Porazila tu svoju favorizovanú súperku Angelique Kerberovú. Ale upozornila na seba už skôr.

Dominika pochádza z Bratislavy, kde sa narodila pred sedma dvadsiatimi rokmi. Vo svojej kariére zatiaľ vyhrala osem turnajov WTA vo dvojhre, v ktorej sa najvyššie kvalifikovala na piate miesto. Jej domovským tenisovým klubom je Slovan Slovenská sporiteľne. Prvýkrát prenikla do rebríčka WTA na marcovom Miami Masters 2014, kde porazila vo štvrťfinále svetovú trojku Agnieszku Radwańskú. Stala sa tak treťou Slovenkou v histórii, ktorá prenikla do elitnej desiatky singlovej klasifikácie WTA.
síť na kurtu
Zápas to bol vskutku napínavý, hlavne teda jeho dramatický záver. Nemecká hráčka bojovala ako levica až do konca hry, kedy ju Dominika porazila vďaka zlatému prasiatku. Čakajú nás veľké oslavy.