Krásne a zdravé zuby po celý život

Našťastie existujú jednoduché spôsoby, ako udržať zuby silné a zdravé od detstva až po starobu www.fiver.sk/rady-pre-krasne-a-zdrave-zuby/. Tu je zopár rád:

1.Začnite už od detstva
Napriek prevencii, každé štvrté dieťa má aspoň jeden kaz ešte predtým, ako začne chodiť do školy. Polovica všetkých detí vo veku od 12 do 15 rokov má zubný kaz. So starostlivosťou o zuby by sme mali začať hneď, ako sa nášmu dieťatku objaví prvý zúbok. Zúbok stačí utrieť čistou vlhkou handričkou alebo veľmi jemnou kefou. Približne vo veku 2 roky si detičky môžu skúšať čistiť zúbky samé, aj keď pod vašim dohľadom.

zuby

2.Stop problémom
Trvalé stoličky začínajú rásť okolo 6. rokov. Tenké ochranná vrstva aplikovaná na žuvacie plochy zadných zubov môže zabrániť rozpadu v jamkách a štrbinách. Takéto tesniace materiály výrazne znižujú vznik kazov.

3.Používajte dostatok fluoridu, avšak nepreháňajte to
Najväčším posunom v oblasti orálneho zdravia bol fluorid, ktorý posilňuje sklovinu, čo znižuje pravdepodobnosť vzniku kazu. Mnohé zubné pasty a ústne vody obsahujú fluorid. Avšak mal by byť používaný s mierou – malým deťom nedávajte na kefku viac pasty, ako je veľkosť hrášku. Príliš veľa fluoridu totiž môže spôsobiť biele škvrny na zuboch.

4.Zuby čistite dvakrát denne a tiež používajte niť
Ochorenia ďasien a zubov aj naďalej zostávajú veľkým problémom, a to nielen pre starších ľudí. Preto by ste mali kefku meniť aspoň 3 – 4 krát do roka, tínedžeri, ktorí nosia zubný strojček by mali používať špeciálne zubné kefky, starším ľuďom môže čistenie zubov uľahčiť elektrická zubná kefka.

zubař

5.Po jedle si vypláchnite ústa alebo si dajte žuvačku
Okrem čistenia zubov a používania zubnej nite, vyplachovanie úst antibakteriálnou ústnou vodou môže pomôcť predchádzať problémom s ďasnami. Žuvanie žuvačky bez cukru po jedle môže tiež ochrániť zuby tým, že sa zvýši tvorba slín, čo zase prirodzene vyplavuje baktérie a neutralizuje kyselinu.

Ohodnoťte příspěvek