Online! To sme my

Aj tebe sa niekedy zdá, že náš život nie je taký skvelý ako kedysi? Kde sa podela komunikatívnosť ľudí? Žijeme svoj život my alebo to robí za nás náš smartphone, iPad, či nejaká sociálna sieť?

síť

Vytvorenie konta na sociálnej sieti z nás vytvára nové osobnosti. Osobnosti, ktoré sú také akými by sme chceli byť alebo také akými by nás chceli mať ľudia v našom okolí. No nie sme to my. Je to fikcia. Je to spôsob akým presviedčame samého seba že sme niekto kto nie sme a určite nám táto sieť nepomôže docieliť to.
Najpoužívanejšia sieť Facebook sa stala naším druhým domov, naším spôsobom prežitia na tomto svete. Má už neuveriteľných 1,59 miliardy používateľov. Je to otvorená kniha o nás, ktorú dovolíme prečítať každému nášmu priateľovi. Dovolíme aby ľudia videli naše súkromné veci, trápenia a dokonca sa niekedy s nimi radi chválime. Týmto dovoľujeme ľudom, aby o nás šírili informácie, ktoré sa častokrát domotajú a vznikajú nezmyselné fámy. My sami im dávame podklad na ohováranie a nenávisť.

Skúsili ste si niekedy vypnúť upozornenia na vaše narodeniny? Ak nie vyskúšajte, ak sa nebojíte koľko ľudí na váz zabudne. Až tretina ľudí si nespomenie, pretože sa všetci spoliehajú na to, že im to Facebook pripomenie. Stalo sa vám niekedy, že ste si na „fb“ našli správu, ktorú vám niekto poslal v dobe keď ste už neboli online? Prečo vám teda nezavolal? Alebo neprišiel priamo k vám a nepovedal to do očí? Na toto odpoveď nepoznám.

spolupráce

A čo naši priatelia online? Poznajú nás osobne? Nie. Málo kto má tu možnosť spoznať nás. Poznajú len naše sociálne ja. Máme fiktívnych online priateľov a pritom strácame kopu možno lepších, ktorých stretávame dennodenne v autobuse, vo vlaku, v škole, v práci… Chodíme okolo seba ako duchovia. Sme ako nemí a nedokážeme sa prihovoriť druhým ľudom. Ak nás aj niekto osloví sme ako vyplašené húsatá. Pokukujeme po sebe, usmeje sa, prebehne očný kontakt. O chvíľu si sadneme a vyberieme z vrecka náš krásny nablyšťaný smartphone a opäť sa vrátime mimo realitu.

„Niečo ako internet nemôže nikdy existovať. Kto by dokázal sedieť doma, keď môže ísť von?“ Albert Einstein.