Správny výber on-line brokera

Ak chcete dosiahnuť pri investovaní akceptovateľné výsledky, okrem základnej asset allocation a rozumnej diverzifikácie potrebujete minimalizovať náklady. Preto je potrebné investovať cez lacného on-line brokera. Výber však pre mnohých začínajúcich aj skúsenejších investorov môže byť náročný, hoci otvorenie účtu u on-line brokera nie je ťažšie ako otvorenie účtu v banke.

grafy.jpg

Základné kritériá výberu
Toto sú veci, ktoré by ste pri výbere brokera mali brať do úvahy:

 • dostatočne široká ponuka UCITS ETF a prístup minimálne na XETRA /Deutshce Bourse a Euronext Amsterdam
 • rozumná výška poplatkov
 • podlieha EU regulácii
 • ochrana účtu (ponúka prístup ku Garančnému fondu investícií)
 • podpora v slovenčine/češtine
 • užívateľská "prítulnosť", jednoduchosť a prehľadnosť aplikácie

Z čoho môžeme vyberať?
On-line brokerov je, samozrejme, veľké množstvo, realisticky však pripadajú do úvahy títo:

 1. Fio e- broker
 2. Saxo bank
 3. Lynx broker

1.Fio e – broker

Fio e – broker je produkt českej bankovej skupiny Fio, ktorá pôvodne vznikla už v roku 1993. Na Slovensku má bankovú licenciu od roku 2010. Aplikácia poskytuje všetko, čo potrebujete, jej design je však veľmi nešťastný a zle sa s ňou pracuje. Účet sa dá otvoriť jedine fyzicky na pobočke. Nevyžaduje však žiadny minimálny objem prostriedkov.
,,Vhodný broker pre všetkých, ktorí majú radi retro, ocenia existenciu kamenných pobočiek, nevadí im otvoriť si účet iba fyzicky, chcú sa vyhnúť podmienke minimálneho objemu.“

podnikatelský plán.jpg

 1. Saxo Bank

Dánska spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1998. Aktuálne funguje v 15 krajinách sveta. Je to veľmi oceňovaný broker, primárne v oblasti FX.
,,Vhodný broker pre aktívnejších investorov, s dobrou aplikáciou a kvalitnými službami. Kvôli vysokým poplatkom nie je príliš vhodný pre "buy and hold" investorov s relatívne menšími portfóliami.“

 1. Lynx broker

Lynx vznikol v Holandsku v roku 2006. Momentálne funguje v 9 krajinách Európy. Vo svojej podstate je to sprostredkovateľ pre americký Interactiv brokers (používa ich technológiu aj účty), čo však vôbec nie je zlé, vzhľadom na to, že IB je označovaný za najlepšieho brokera na svete. Majú niekoľko ocenení "Najlepší broker" z rôznych európskych krajín.
,,Veľmi dobrý broker s jednoduchou, prehľadnou aplikáciou a výbornými službami. Zároveň má najnižšie poplatky. “

Ohodnoťte příspěvek